DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I PASOWANIE NA UCZNIA

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: środa, 16 październik 2019
Super User

     15 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji pasowania pierwszoklasistów na uczniów oraz Dnia Edukacji Narodowej.

     Pierwszoklasiści długo przygotowywali się do tego ważnego dla nich dnia, cierpliwie ćwicząc piosenki i wiersze, aby właśnie dziś zabłysnąć przed szkolną bracią, nauczycielami i rodzicami. Kiedy przewodnicząca szkoły serdecznie ich powitała, a następnie oddała im głos początkowo nieśmiało i cichutko zaczęli swój występ, ale z kolejnymi minutami nabierali odwagi i pokazali, co potrafią. Popisali się znajomością przepisów ruchu drogowego, wiedzą o Polsce, znajomością obowiązków dyżurnego i zasad zachowania się w szkole i w klasie. Dali też wyraz temu, że na sercu leży im dobro i przyszłość naszej planety pięknie śpiewając piosenkę „Kocham świat”. Po programie nastąpiła trudna chwila: pierwszacy musieli wypić „napój mądrości” – sok z cytryny, a następnie pięknie się uśmiechnąć. Choć nie było to łatwe zadanie – wszyscy sobie dzielnie poradzili! Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Potem wychowawczyni wręczyła swoim trzem zuchom pamiątkowe dyplomy a rodzice, pani sołtys Katarzyna Jezierska, radny Wojciech Pawluk oraz proboszcz – upominki. Następnie przedstawiciele klas starszych złożyli swoim młodszym kolegom serdeczne życzenia i powitali ich w swoim gronie.

     Po pasowaniu pierwszoklasiści zajęli miejsca na sali a na scenę wyszli uczniowie klas starszych, aby zaprezentować program, który przygotowali pod okiem pani Edyty Tkacz specjalnie na Dzień Edukacji Narodowej. Miło zaskoczyli nas wykonaniem humorystycznej inscenizacji, w której znakomicie wcielili się w role nauczycieli, a chór dał popis swojego warsztatu muzycznego wspaniale wykonując piosenki traktujące o trudnym życiu nauczycieli i uczniów. Wzruszyły nas też piękne wiersze i życzenia, za które serdecznie dziękujemy.

    Na koniec pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia i podziękowania, a sama otrzymała je od prezesa stowarzyszenia sprawującego pieczę nad naszą szkołą pana Witolda Mikosa.

     Na tym zakończyliśmy naszą akademię. Natomiast pierwszoklasiści udali się do swojej klasy, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez mamy, aby dalej świętować fakt, iż stali się właśnie pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły! GRATULUJEMY!

                                                                                                                                                          Ewa Chorzępa

 

Rajd Geologiczny

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: środa, 09 październik 2019
Super User

 Rajd Geologiczny Młodzieży Szkolnej "Karkonosze"

4 października 2019 r. odbył się XIV Ogólnopolski Rajd Geologiczny Młodzieży Szkolnej "Karkonosze" organizowany przez PTTK "Sudety" w Jeleniej Górze. Celem imprezy jest zapoznanie uczestników z geografią i budową geologiczną Sudetów. Tego roku w kręgu zainteresowania była budowa geologiczna Karkonoszy. Uczestnikami rajdu była młodzież szkół podstawowych, m. in. drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Alojsa Andrickiego w Rząsinach. Byliśmy na trasie nr 1, która zaczynała się na dworcu PKP Szklarska Poręba Górna i biegła przez Krucze Skały, wodospad Kamieńczyk, Złote Jamy do rodzinnego ośrodka rekreacyjnego "Esplanady" w Szklarskiej Porębie. W trakcie imprezy odbyły się dwa konkursy:

- wiedzy geologiczno-krajoznawczej (nasza uczennica Marcelina Torba zajęła V miejsce),

- na najładniejszy minerał znaleziony na trasie (uczennica Wiktoria Nycz zajęła III miejsce za ametyst).

Na zakończenie rajdu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych znaczków. Opiekunami na trasie byli: T. Deptuła i W. Kaczuba.

 

                                                                                                                                               Włodzimierz Kaczuba

 

Wycieczka do piekarni

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: czwartek, 03 październik 2019
Super User

WYCIECZKA DO PIEKARNI

Dnia 2 października uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do piekarni w Gryfowie Śląskim. Na dzień dobry przywitał nas zapach ciepłego pieczywa. Następnie uczniowie dowiedzieli się, jakie produkty są potrzebne do wyrobienia chleba oraz mieli okazję poznać różne rodzaje pieczywa. Dzieci obserwowały, jak wyglądają kolejne etapy wypieku chleba, aż do momentu wkładania uformowanego ciasta do wielkiego pieca. Największą atrakcją wycieczki była degustacja ciepłego pieczywa i wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że chleb i bułeczki były pyszne.  

                                                                                                                          Kamila Łużna

 

 

Kuratorka 2019

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: poniedziałek, 07 październik 2019
Super User

„Jeleniogórski Rajd Młodzieży Szkolnej”

W dniach 26-28 września 2019 roku odbył się 45 Jeleniogórski Rajd Młodzieży Szkolnej, popularnie zwany „Kuratorką”. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny pod opieką Tadeusza Deptuły i Włodzimierza Kaczuby. Drużyny wędrowały trasą nr 1 z Gryfowa Śląskiego do Kamienia k/Mirska, gdzie uczestnicy nocowali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Halny”. Drugi dzień wędrówki to trasa z Rozdroża Izerskiego do Piechowic, do schroniska „Plum”. Dzień trzeci – wędrówka z Cieplic do Mysłakowic, skąd autobusem na zakończenie rajd do Zespołu Szkół w Kowarach. Pogoda dopisała, humory również. Z zapowiedzi organizatorów wynikało, ze była to ostatnia „Kuratorka”. Szkoda, bo był to prestiżowy rajd turystyczny w naszym regionie. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom i do zobaczenia na szlaku.

Tadeusz Deptuła

 

Dary Lasu 2019

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: środa, 02 październik 2019
Super User

DARY LASU 2019

W sobotę 28 września 26 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Festiwalu Leśnym "Dary Lasu", który odbywał się na Stadionie Miejskim we Lwówku Śląskim. 

W tym roku nasi uczniowie po raz pierwszy wystąpili na lwóweckiej scenie prezentując trzy piosenki o tematyce przyrodniczej. Swój śpiew wzbogacili akompaniamentem perkusyjnym. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Następnie oczekiwaliśmy pod sceną na wyniki konkursu plastycznego pod hasłem: „Pszczoły wracają do lasu”. Choć trochę nam się dłużyło, warto było czekać, ponieważ troje przedszkolaków zdobyło wyróżnienia i mogło ponownie wejść na scenę, aby odebrać dyplomy i gratulacje. A byli to: Maja Wojtowicz, Małgorzata Chorzępa i Marcel Mierzwa. GRATULUJEMY!!!

Potem już mogliśmy do woli zwiedzać kolejne stoiska przygotowane przez leśników, które zachęcały do poznawania najrozmaitszych leśnych darów. Mogliśmy brać udział w konkursach, układać puzzle, rozpoznawać tropy leśnych zwierząt czy obejrzeć zdjęcia ukazujące skutki bezmyślnego składowania odpadów w lasach. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się stoiska, na których można było rozpoznawać sylwetki zwierząt, a potem je malować. Na dzieci czekały też atrakcje w postaci  dmuchanych zjeżdżalni i zamków, z których bardzo chętnie korzystały. 

Festiwal po raz kolejny sprawił dzieciom dużo radości i dał szansę bliższego poznania leśnego ekosystemu. Dziękujemy organizatorom!

                                                                                                                               Ewa Chorzępa